Bez bolesti chrbta

Dlhodobá alebo opakujúca sa bolesť chrbta signalizuje, že niečo dlhodobo robíme nesprávne a chrbát preťažujeme. Bolesť chrbta sa dá liečiť, ale skratky v tomto procese neexistujú. Jediná cesta k zdravému chrbtu vedie cez zmeny každodenných návykov a zmene životného štýlu.

Ako vzniká bolesť chrbta a ako sa opakovanej bolesti chrbta zbaviť? Ako správne sedieť, vykonávať bežné domáce práce či športové aktivity tak, aby chrbát nebolel? Na tieto a ďalšie otázky nájdete odpovede v podcastovom projekte Bez bolesti chrbta, ktorý pripravujeme v spolupráci s edukačným portálom Bez bolesti chrbta.

Portál Bez bolesti chrbta vám pomáha zorientovať sa v problematike prevencie vzniku a liečby opakovanej bolesti chrbta.

 

Cesta za zdravším ja: o živote, pohybe a prevencii s Victorom Ibarom

Victora Ibaru pozná väčšina z nás z televíznych obrazoviek zo známeho seriálu z nemocničného prostredia. Nie všetci však vedia, že Victor je aj skutočný lekár, ktorý toto povolanie vykonáva aj v bežnom živote. V našom podcaste sme sa s ním porozprávali nielen na tému bolesti chrbta.

 

Ako predísť bolestiam pohybového aparátu? Pomôže vám Škola chrbta!

S bolesťou chrbta sa ako s civilizačným ochorením stretne za svoj život drvivá väčšina populácie. Aj preto existuje vzdelávacia činnosť s názvom Škola chrbta, ktorej úlohou je „svojich žiakov“ naučiť pochopiť svoj pohybový aparát a predchádzať tak problémom s ním súvisiacim v budúcnosti. Viac o Škole chrbta nám v podcaste porozprávala lekárka Eva Dúbravová.

 

Najčastejšie mýty v liečbe bolesti chrbta: S akými sa v ambulancii stretáva doktorka Eva Dúbravová?

Je v liečbe bolesti chrbta magnetická rezonancia smerodajná, je röntgen naozaj zastaraná metóda v diagnostikovaní pôvodu bolesti chrbta a je šport synonymom rehabilitácie? O najväčších mýtoch, s ktorými sa v ambulancii stretáva, nám v podcaste porozprávala doktorka Eva Dúbravová, ktorá sa špecializuje v odboroch neurológia a rehabilitácia.

 

Prvá pomoc pri vysunutej platničke je jednoznačne úľavová poloha, vysvetľuje neurológ Milan Grofik

Termín „vysunutá platnička“ je veľmi dobre až chronicky známy. V skutočnosti však ide o ľudové pomenovanie platničkovej choroby. Viete, koho platničková choroba postihuje, či sa jej dá predchádzať a ako pri nej postupovať? Všetko nám vysvetlí neurológ, pán doktor Milan Grofik, z Univerzitnej nemocnice v Martine.

S pánom doktorom sme sa porozprávali aj o unikátnej súťaži MedGames pre medikov a ošetrovateľov, ktorá sa každoročne koná práve na pôde Univerzitnej nemocnice v Martine a na pôde Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine.

  • 8. ročníka súťaže, ktorý sa konal 13. a 14. októbra 2023 sa zúčastnilo 19 medických tímov v počte 57 ľudí a 20 tímov ošetrovateľstva v počte 40 ľudí.
  • Výhercovia v kategórii medikov – tím Triolade: Michaela Muchová, Silvia Balogačová, Paulína Martináková.
  • Výhercovia v kategórii ošetrovateľstva – tím Slovak nurses: Nina Šimičáková, Kristína Marková.
  • Viac o súťaži MedGames nájdete na webe https://medgames.jlfuk.sk.

 

Nie každá bolesť chrbta vyžaduje návštevu lekára. V rozhodovaní pomôžu „red flags“, hovorí MUDr. Grofik

Pod nešpecifickou bolesťou chrbta rozumieme bolesť chrbta bežnú, nezávažnú a takú, ktorá vo väčšine prípadov nevyžaduje lekárske ošetrenie. Ako však rozlíšiť či ide o spomínanú nešpecifickú bolesť chrbta alebo o zdravotný problém, ktorý je nutné konzultovať s odborníkom? V rozhodovaní pomôžu takzvané „red flags“. Viac o téme hovorí neurológ, MUDr. Milan Grofik, PhD., z Univerzitnej nemocnice v Martine.

 

Dodržiava svoje odporúčania? Rehabilitačná lekárka MUDr. Eva Dúbravová prezradila, ako sa stará o svoj chrbát

Aj lekár je len človek, nie je preto žiadnou raritou, ak sa sám musí liečiť. Bolieva lekára, ktorý sa zaoberá liečbou bolesti chrbta svojich pacientov, jeho vlastný chrbát? Práve na túto tému sme vyspovedali lekárku so špecializáciou v odbore neurológia a rehabilitácia MUDr. Evu Dúbravovú.

 

Najčastejšie otázky o dlhodobej bolesti chrbta – odpovede od rehabilitačnej lekárky Evy Dúbravovej

Ak bolesť chrbta trvá viac ako tri mesiace, hovoríme o chronickej alebo dlhodobej bolesti chrbta. S lekárkou so špecializáciou v odbore neurológia a rehabilitácia, MUDr. Evou Dúbravovou, sme sa porozprávali o najčastejších otázkach o dlhodobej bolesti chrbta vyplývajúcich z praxe.

 

Najčastejšie otázky o akútnej bolesti chrbta – odpovede od rehabilitačnej lekárky Evy Dúbravovej

Akútna bolesť chrbta prichádza náhle a pacienta obmedzuje aj vo vykonávaní bežných denných činností. V podcaste s rehabilitačnou lekárkou MUDr. Evou Dúbravovou sa rozprávame o najčastejších otázkach o akútnej bolesti chrbta vyplývajúcich z praxe.

 

„Vitamíny skupiny B vo forme lieku skrátia liečbu bolesti chrbta a znížia množstvo užívaných analgetík“, hovorí PharmDr. Foltánová

Poškodené nervy chrbta sa hoja veľmi pomaly, rýchlosťou len 1 milimeter za deň. Vitamíny skupiny B, konkrétne vitamíny B1, B6 a B12, môžu tento proces urýchliť v prípade, že sa užívajú spolu, v dostatočne vysokých dávkach a dlhodobo. Po splnení týchto troch kritérií môžu nielen uľaviť od bolesti, ale aj nížiť spotrebu analgetík. Na pôsobenie vitamínov skupiny B pri bolestiach chrbta sa pozrieme spoločne s farmaceutkou Tatianou Foltánovou z Katedry farmakológie a toxikológie Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

 

„Nebezpečné je to, že užívame výživové doplnky vtedy, keď už potrebujeme lieky“, hovorí farmaceutka Tatiana Foltánová

Rozdiel medzi liekom a výživovým doplnkom mnohí ľudia nepoznajú a v prípade zdravotných problémov tak často siahajú po pomoci z nesprávnej kategórie. Farmaceutka PharmDr. Tatiana Foltánová, PhD., z Katedry farmakológie a toxikológie Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, v podcaste vysvetľuje aj to, ako medzi nimi rozlišovať a kedy je vhodné užiť liek a kedy výživový doplnok.

 

„Keď vidím niekoho, ako dvíha niečo ťažké nesprávne, bolí ma chrbát aj za neho“, hovorí medik Tomáš Grondžák

Bolesť chrbta nepatrí len k vyššiemu veku, no trápi aj mladých ľudí. Dôkazom je študent medicíny Tomáš Grondžák, ktorý žije s bolesťou chrbta na svoj mladý vek už pomerne dlhý čas – celých 7 rokov. Presne si pritom pamätá na deň, kedy jeho problémy začali. O svojom živote sprevádzanom bolesťou chrbta nám povedal viac v podcaste.

 

 

„Pacientom so silnými dlhodobými bolesťami chrbta dokáže pomôcť algeziológ“, vysvetľuje docent Igor Martuliak

Niektoré štúdie uvádzajú, že každý druhý človek sa stretol s chronickou bolesťou a asi jedna tretina z nich trpí veľmi silnými bolesťami. Liečbou bolesti sa zaoberá medicínska oblasť zvaná algeziológia. Tá zvyčajne nastupuje na rad vtedy, keď zlyhá bežná liečba bolesti. Do štúdia sme na rozhovor pozvali odborníka na bolesť – algeziológa, pána docenta Igora Martuliaka, prednostu Kliniky algeziológie Fakultnej Nemocnice s poliklinikou F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici, ktorý nám o liečbe bolesti na Slovensku povie viac.

 

Športový lekár Pavel Malovič: „Plávať prsia, kraul alebo znak? Keď ide o zdravie chrbta, odpoveď je jasná“.

Medzi plávaním a kúpaním sa je veľký rozdiel, vysvetľuje v podcaste športový lekár MUDr. Pavel Malovič, PhD., MPH. Zatiaľ čo z kúpania naše telo až taký veľký osoh nemá, plávanie považujeme za jeden z najzdravších športov, aký existuje, pričom z neho môže benefitovať aj náš chrbát. Ktorý plavecký štýl je preň najzdravší a čo hovorí odborník na plávanie v studenej vode či otužovanie sa?

 

Bicyklovanie a zdravie chrbta – športový lekár Pavel Malovič vysvetľuje pravidlá, ktoré sú pre zdravý chrbát cyklistu zásadné

Bicykel predstavuje pre mnohých ľudí dopravný prostriedok, ale aj nástroj pre rekreačné či športové vyžitie. Športový lekár MUDr. Pavel Malovič v podcaste prezradil viac o tom, ako bicyklovať správne, aby chrbát nebolel. Čo hovorí na správne nastavenie bicykla či vysoký cyklistický sed?

 

Športový lekár Pavel Malovič: „Keď po celodennom sedení v kancelárii a bez dôkladnej rozcvičky začneme lietať po kurte, chrbát nás nepodrží.“

Tenis, squash či bedminton. Na oko veľmi podobné športy, všetky spadajúce pod „raketové“, v skutočnosti však predstavujú pre človeka rôzne miery zaťaženia. Ktorý z nich je najšetrnejší pre chrbát a kĺby a pre koho sú vhodné? Na všetky tieto otázky odpovedá v podcaste športový lekár MUDr. Pavel Malovič.

 

Neurológ Milan Grofik hovorí aj o tom, ako dlho treba chrbát liečiť a kedy  je už nutná operácia chrbtice.

Uponáhľaná doba a sedavý spôsob života sa podpisujú na našom všeobecnom zdraví, nevynímajúc zdravie chrbtice. Neurológ Milan Grofik v podcaste vysvetľuje aj to, že bolesť je a mala by byť pre človeka signálom, že niečo nie je v poriadku. Jedným dychom dodáva aj to, že vo veci diagnostiky a následnej liečby je úplne najvhodnejšie spoľahnúť sa na lekára a nie na internet či babské rady.

 

Neurológ Milan Grofik: ”Niektoré nervy chrbta vieme zregenerovať a zbaviť tak chrbát bolesti.”

Keď nás prekvapí bolesť chrbta, utekať ihneď k lekárovi nie je tá najlepšia voľba. Podľa neurológa MUDr. Milana Grofika, PhD., by sme si v tomto prípade mali skôr dopriať niekoľko dní v posteli vo vhodnej úľavovej polohe. Ak však bolesť neprechádza ani do päť dní, je na čase spozornieť. Kedy neotáľať a navštíviť lekára?

 

Športový lekár Pavel Malovič: „Čo všetko má vplyv na to, ako sa po behu náš chrbát bude cítiť? Každý detail, napríklad aj správna obuv, povrch trate či vhodná podprsenka.“

Beh je dnes populárnejší než kedykoľvek predtým a pravdou je, že môže mať na ľudský organizmus naozaj blahodarné účinky. Len obuť tenisky a vybehnúť s vetrom o preteky však nestačí. Športový lekár MUDr. Pavel Malovič v podcaste vysvetľuje aj to, ako a kedy je s behom vhodné začať a na čo si dať pozor, aby z neho neboleli kĺby či chrbát.

 

V roku 2011 po ťažkej autonehode skoro zomrel, dnes je majstrom Európy – vypočujte si životný príbeh českého cyklistu Tomáša Bábeka

Český cyklista Tomáš Bábek sa k profesionálnej cyklistike dostal, keď blicoval. To, že zmeškal test z prírodovedy však neľutuje. Pýši sa mnohými víťazstvami v európskych i svetových súťažiach a titulom Kráľ cyklistiky Českej republiky, ktorý získal dokonca dvakrát. Tomáš nezaháľa na dráhe a ani na sociálnych sieťach. Svojím príbehom inšpiruje mnohých ľudí. Aj o tom, ako rešpektovať vlastné telo a ako si poradiť s opakujúcou sa bolesťou chrbta nám porozprával v podcaste.

 

Športový lekár Pavel Malovič: „Bežecké alebo zjazdové lyžovanie? Keď ide o zdravie chrbta, voľba je jasná.“

Najpopulárnejšími zimnými športami sú jednoznačne lyžovanie a bežkovanie. A keďže je tu ich hlavná sezóna, v podcaste so športovým lekárom MUDr. Pavlom Malovičom si rozoberieme oba. Ktorý z nich je pre chrbát „zdravší“?

Osteoporóza a zlomeniny ohrozujú každú tretiu ženu po menopauze

Osteoporóza, nazývaná aj tichý vykrádač kostí, je zákerné metabolické ochorenie, pri ktorom ubúda kostná hmota. Čo všetko sa pod touto diagnózou skrýva nám prišla vysvetliť špecialistka na oblasť reumatológie a osteológie MUDr. Soňa Dubecká, PhD. V podcaste prezradí okrem iného aj to, ako a prečo osteoporóza vzniká a koho ohrozuje úplne najviac.

Nedá vám bolesť chrbta spávať? Niečo nie je v poriadku

Bolesť chrbta predstavuje druhú najčastejšiu príčinu práceneschopnosti a invalidity a skrývať sa za ňou môžu napríklad aj zápalové ochorenia, ktoré s chrbtom ako takým vôbec nesúvisia. Do podcastu prijala pozvanie špecialistka na oblasť reumatológie a osteológie MUDr. Soňa Dubecká, PhD., s ktorou sa zhovárame o typických prejavoch zápalového ochorenia chrbta aj o dôležitosti včasnej diagnostiky a liečby.

 

Súvisí stres a naše nasadenie s bolesťou chrbta?

Stres je slovo, ktoré v súčasnosti skloňujeme až príliš často. Či už ho zažívame v práci alebo doma, ovplyvňuje nás denne a v prípade, že je dlhodobý, má negatívny vplyv na ľudské zdravie. Z psychosomatického hľadiska si podľa klinickej psychologičky PhDr. Denisy Maderovej jednoducho povedané na plecia nakladáme viac, než unesieme čo sa môže prejaviť aj ako bolesť chrbta.

 

Vplyv detstva a výchovy na našu chrbticu a pohybový aparát

Prenatálne obdobie, pôrod či obdobie detstva a výchovy s ním spojenej môžu výrazne ovplyvniť ľudskú psychiku a podmieniť aj vznik ochorení a zdravotných ťažkostí v neskoršom veku. Akým spôsobom je prepojené detstvo ako také so stavom nášho pohybového aparátu v dospelosti nám v podcaste prezradila klinická psychologička a psychoterapeutka PhDr. Denisa Maderová.

 

Ako sa starať o chrbát, keď SME DOMA?

S chrbticou je spojených 120 svalov a to,  v akej sú kondícii, ovplyvňuje celkový stav chrbta a nepriamo aj organizmu. Ako sa vyhnúť vzniku bolesti chrbta, keď sme nútení zdržiavať sa z akéhokoľvek dôvodu v domácom prostredí?

 

BEZ BOLESTI CHRBTA: Čo robiť, keď sa ozve akútna bolesť chrbta v čase koronakrízy

S nástupom koronakrízy ostatné choroby nevymizli – týka sa to aj bolestí chrbta. Čo podniknúť, keď úľavové cvičenia nepomáhajú? Mesačne sa na Slovensku predpíše okolo 150 000 BALENÍ LIEKOV, ktoré sú najčastejšie odporúčané pri bolestiach chrbtice. 

 

SEDIEŤ TREBA VEDIEŤ: Ako sa vyhnúť bolesti chrbta pri sedavom zamestnaní

Sedavé zamestnanie je najčastejšou príčinou vzniku bolesti chrbta. Manuálna práca je nahradzovaná pohodlným sedavým zamestnaním. Ak nechceme za túto „vymoženosť” platiť zdravím, je dobré vedieť, ako pracovať posediačky a nesprávať sa pritom k svojmu chrbtu macošsky. 

 

Bolesť chrbta sa dá liečiť, ale chce to čas. Nervy sa hoja „rýchlosťou“ len 1 mm za deň.

Bolesť chrbta je najčastejšou príčinou vzniku práceneschopnosti a invalidity. O tom, ako bolesť vzniká a čo sa vtedy deje v našom chrbte, sa rozprávame s MUDr. Evou Dúbravovou, lekárkou so špecializáciou v odbore neurológia a rehabilitácia.