Mýty a fakty v zdravotníctve
Až 71 % lekárov na Slovensku sa aspoň raz za týždeň v ich lekárskej praxi stretáva so zavádzajúcimi informáciami, špekuláciami či konšpiračnými teóriami. Takmer 40 % lekárov sa s dezinformáciami stretáva každý deň“*
Podľa prieskumu Globsec Trendy 2020 takmer 40 % Slovákov verí, že COVID-19 neexistuje, približne 20 % slovenskej populácie si myslí, že koronavírus vytvorili Spojené štáty zámerne a že očkovanie je vlastne čipovanie obyvateľstva. Vo všeobecnosti Slováci podľa tohto prieskumu dôverujú konšpiračným teóriám najviac spomedzi krajín EÚ (56 %).
Dezinformácie prispievajú k tomu, že pacienti lekárom často nedôverujú, oponujú lekárom počas konzultácií, a v najhorších prípadoch odmietnu liečbu aj pri závažných ochoreniach. Dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií je plný internet a mimoriadne veľkej obľube sa tešia najmä tie zo zdravotníckej oblasti. Prečo je to tak? Prečo sa namiesto dôvery v autority, akými sú lekári a odborníci, uchyľujeme skôr k virálnym senzáciám polarizujúcim spoločnosť a s akými zdravotníckymi hoaxami chodíme do ambulancií najčastejšie? Aj o týchto otázkach sa dopočujete v sérii podcastov zameraných na najväčšie mýty v zdravotníctve, a to ako to je v skutočnosti.
*zdroj TASR, prieskum Behaviorálneho experimentálneho ekonomického tímu rezortu zdravotníctva, sept/2020
Hematológ Juraj Chudej: „Bolí vás hlava a internet vám ihneď diagnostikuje prepracovanosť alebo nádor mozgu. Samodiagnostika nie je vždy bezpečná. Prekonajte strach a navštívte radšej lekára.“
Pri onko-hematologických ochoreniach prevláda názor, že tieto ochorenia sú neliečiteľné a všetci pacienti rýchlo umierajú. Ďalším strašiakom je chemoterapia – spochybňuje sa jej účinnosť a opisuje sa ako agresívne podávanie injekcií a infúzií. Spomenúť môžeme aj názor, že u nás nie sú dostupné moderné lieky na liečbu myelomu či lymfómu. Či sa tieto tvrdenia zakladajú na pravde a ako to naozaj s onko-hematologickými ochoreniami je, nám podrobnejšie vysvetlí hematológ, MUDr. Juraj Chudej, PhD.
Zdá sa vám 8 infekcií za rok u predškolákov veľa? Pediatrička Denisa Jaššová tvrdí, že je to v poriadku a nejde o oslabenú imunitu.
Na Slovensku bolo v roku 2019 takmer 60% plne dojčených detí do konca 6.mesiaca života. Slovenské ženy majú teda dojčenie v obľube, nie vždy však disponujú relevantnými informáciami. Ako správne dojčiť, ale aj o nosení bábätka na rukách, o detskej imunite, teplote či soplíkoch prišla do podcastu na tému Mýty a fakty v pediatrii porozprávať detská lekárka MUDr. Denisa Jaššová.
Farmaceut Peter Stanko: „Lekárnik nemá do diskusie o liekoch s pacientom vnášať svoj názor.“
Dezinformáciám v zdravotníctve čelia nielen lekári, ale aj farmaceuti. Do rozhovoru prijal pozvanie aj farmaceut PharmDr. Peter Stanko, s ktorým sa pozhovárame o čiernom trhu s liekmi, čo ešte je, a čo už naopak nie je v kompetenciách lekárnika. Zároveň si budete môcť vypočuť čo robiť v situácii, keď sa váš sľubovaný liek neobjavil v systéme e-receptov a prečo je dôležité povedať v lekárni o vašich dlhodobo užívaných liekoch.
Gastroenterológ Miloš Bubán: „Črevo nie je odpadová rúra z umelej hmoty.”
Prečo je potrebné ísť na obávanú kolonoskopiu namiesto príjemnejšieho CT vyšetrenia? Gastroenterológ MUDr. Miloš Bubán hovorí o dôležitosti včasného odhalenia rakoviny hrubého čreva, ktorej výskyt je na Slovensku alarmujúci. V podcaste sa dotkneme aj tém ako je liečba celiakie, histamínová intolerancia, črevná sprcha a ďalšie dôležité témy, s ktorými sa gastroenterológ stretáva v ambulancii.
Urológ Ján Švihra: „Pitie piva a predstava zdravých obličiek je nezlúčiteľná.“
Návštevu urológa zvyknú ľudia odkladať na čo najneskôr. Dôvodom sú často rôzne obavy a predsudky. Pritom mnohým problémom sa dá predísť ak sa na ne príde včas. Urológ MUDr. Ján Švihra ml., z Univerzitnej nemocnice Martin a online poradne Urolit, rozpráva o dôležitosti prevencie pre každého muža, ktorý dovŕšil 50 rokov, o neplodnosti ale aj o tom, prečo nám pitie piva alebo urologického čaju nezabezpečí vyliečenie našich močových ciest.
„Zistiť či ide o kvalitný zdroj informácií, je často náročné aj pre odborníkov“, hovorí docent Peter Celec
Ako sa bude ďalej vyvíjať pandémia, spôsobená vírusom Covid-19? Môže človek plne zaočkovaný vakcínou proti Covid-19 prenášať tento vírus? S docentom Petrom Celecom, prednostom Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty UK, sme sa rozprávali o štandardoch liečby Covidu, trvalých následkoch ochorenia a dezinformáciách, ktoré (nielen) tému Covid-19 sprevádzajú od jej začiatku.
Prečo je zdravie najčastejšie sprevádzané dezinformáciami a ako sa proti nim brániť?
Slováci, v porovnaní s ostatnými národmi EÚ, majú tendenciu najviac veriť konšpiráciám a dezinformáciám. A dezinformácie v zdravotníctve sa tešia mimoriadnej obľube. Prečo je to tak, prečo pandémia, ktorej práve čelíme, zasiahla aj naše myslenie či názory a ako možno rozlíšiť mýty od faktov v zdravotníctve sa dozvieme v rozhovore s vedeckou pracovníčkou, psychologičkou Vladimírou Čavojovou.